Czy istnieje rower uniwersalny? Taki, którym przyjemnie będzie przejechać się po centrum, a w przypływie chwili wyrwać się z miasta w stronę terenów niezabudowanych i dalej – w las? Ci, którzy zdecydowali się na rower gravelowy powiedzą, że zdecydowanie tak! Dowiedzmy się, dlaczego to rozwiązanie cieszy się obecnie takim wzięciem.
Możliwość jazdy w każdych warunkach
Rower tego typu jest chętnie wybieranym rozwiązaniem nie bez przyczyny, odpowiedni dla każdego, kto lubi szybką jazdę w terenie, ale niekoniecznie zamierza oddawać się tej przyjemności po każdym wyjeździe z garażu. Gravel łączy w sobie cechy roweru miejskiego, szosowego i przełajowego. Dobrze jeździ się nim na utwardzonym terenie, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wyrwać się na nim na nierówną drogę wymagającą nieco więcej doświadczenia. Ktoś powie, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalny rower do jazdy w każdym terenie. To prawda - ideały nie istnieją.
Popularność Gravela pokazuje jednak, że to, co było traktowane jak chwilowa moda, a wręcz w pewnych momentach chwyt marketingowy, okazało się całkiem sprawnie funkcjonującą alternatywą dla znacznie droższych rowerów górskich oraz rowerów szosowych.
Rower typu Gravel - charakterystyka
Nie wystarczy jednak powiedzieć, że Gravel to połączenie trzech typów jednośladów, które przecież znacznie się od siebie różnią. To spore uproszczenie pozwala jednak wyobrazić sobie, co taki rower potrafi i dlaczego cieszy się obecnie taką popularnością. Do cech, jakie wyróżniają ten model spośród innych dostępnych w sprzedaży, należą m.in.:
- opony o szerokości od 32 do 45mm - jeśli rower ma dobrze śmigać zarówno w terenie, jak i w mieście, trzeba zadbać o odpowiednie ogumienie, opony w Gravelach są więc szersze od klasycznych opon szosowych/przełajowych.
- w wielu przypadkach istnieje możliwość zmiany rodzaju opon oraz ich szerokości.
- sztywny widelec lub „lekka” amortyzacja– znacznie obniży wagę roweru, który będzie prowadził się jeszcze szybciej.
- wydłużony tylny trójkąt - to rozwiązanie konstrukcyjne pozwala na zastosowanie szerszych opon z bardziej agresywnym bieżnikiem, a tym samym uzyskanie większej stabilności podczas jazdy.
- kierownica typu baranek – to udogodnienie ułatwia zmianę ułożenia dłoni, dzięki czemu można podarować sobie kilka chwil odpoczynku np. po pokonaniu trudniejszego podjazdu czy zmianie nawierzchni na bardziej utwardzoną.
- hamulce tarczowe – najlepiej zdecydować się na mechanizm hydrauliczny, który gwarantuje szybszą reakcję na hamowanie, znacznie łatwiej dopasować do nich i wyważyć siłę nacisku na hamulce.
- niskie ułożenie mufy suportu – czyli miejsca, w którym zamontowane są ramiona korby; rozwiązanie to sprawia, że rower lepiej prowadzi się na nierównym terenie, a sama jazda jest efektywniejsza.
Gravel – dobry wybór, gdy nie jesteś w stanie przewidzieć, gdzie Cię poniesie!
Nie jest więc przesadą powiedzenie, że Gravel jest rowerem uniwersalnym. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym można poruszać się nim praktycznie na każdej nawierzchni, bez obaw o to, że nagła zmiana z utwardzonej drogi na nierówną ścieżkę przyczyni się do utraty przyjemności z jazdy. Usatysfakcjonowani będą na pewno ci kolarze, którzy dotychczas musieli przesiadać się z szosówki na górala, aby liczyć na inne doznania. W tym przypadku dylemat ten znika. To także opcja odpowiednia dla każdego, kto po prostu lubi wiatr we włosach, a nie chce ograniczać się wyłącznie do jednego modelu. Poza tym wszystkim Gravel jest po prostu pojazdem wygodnym w codziennym użytkowaniu.
Jeśli istnieje rower, który świetnie sprawdza się w terenie, dobrze prezentuje w mieście, a do tego przyjemnie prowadzisię po szosie, to czemu nie dać mu szansy? Zalet na temat Gravela można mnożyć, jedno jest jednak pewne – najlepiej przekonać się o nich na własnej skórze!